Haberler

HI-TECH 2 FARKI USTALAR ANLAR

Sektöründe yeniliğin öncüsü Dizayn Grup’tan yepyeni bir ürün serisi: HI-TECH 2
 
Uzun süreli Ar-Ge faaliyetlerinin sonucunda geliştirilen Dizayn'ın yeni nesil ürün serisi HI-TECH 2, Polipropilen Random Kopolimer ham maddeden üretilen ve hem kimyasal maddelere karşı dayanıklı hem de yüksek basınç dayanımına sahip boru ve ek parçalardan oluşmaktadır.
 
Dizayn HI-TECH 2 Serisi; üretim teknolojisi, kullanışlı dış yapısı ve üstün teknolojik özellikleriyle sektörde fark oluşturuyor.
 
Standartlara uygun olarak son teknoloji ile üretilen HI-TECH 2 boru ve ek parçaları, kullanım kolaylığı sağlayan ve estetik tasarımı ile son derece farklı bir görselliğe sahiptir.
 
HI-TECH 2 Serisi’nin özel tasarlanan iç yapısı, sürtünme katsayısını azaltır ve enerji tasarrufu sağlar.
 
Ek parçalarda bulunan konik yapı sayesinde çok daha sağlıklı ve güvenilir birleştirme sağlanır, bunun yanında tesisatlarda gürültü ve tıkanmalara neden olan KESİT DARALMASI sorunu kesinlikle yaşanmaz. HI-TECH 2 boru ve ek parçaları ile kaynak sonrası kesit daralması sorunu kesinlikle yaşanmaz. Ürünlerde kullanılan ve Alman DIN Standartları’na uygun özellikli metal parçalar çevre dostu olup içme suyunun kalitesini bozmaz. Metal parçalardaki metalin dayanımı da diğer metallere göre daha yüksektir.
 
HI-TECH 2 dış dişli ek parçaların metallerindeki tırtıklı yapı kullanım kolaylığı sağlar.
 
Boruların dış yüzeylerindeki tırtıklar sayesinde kolay ve TEMİZ KAYNAKLAR sunar. İşçilik hatası olarak ortaya çıkan ve birleşme bölgesinde plastiğin dışarı taşması sonucu oluşan cürufun neden olduğu görüntü kirliliği ve kalitesizlik tam olarak engellenmiştir.
 
HI-TECH 2 boru ve ek parçalarının sahip olduğu farklı geometriler sayesinde soket kaynağı ile birleştirmede %50 ZAMAN ve GÜÇ TASARRUFU sağlanmaktadır. Hem işçilik süresinden hem de harcanan güçten tasarruf ettiren HI-TECH 2 Serisi, kullanıcılarının işlerinden keyif almaları ve daha güvenli tesisatlar yapmaları için özel olarak dizayn edilmiştir.
 
HI-TECH 2 serisi metalli ek parçaların birleşiminde, sektörde tüm bilinen çaresizliklerin aksine kimyasal birleşme sağlanmıştır. Tesisatların ve tesisatçıların en korkulu rüyası olan metal ile plastik arasında yaşanan sızdırma sorunu 3 Avrupa patenti ile korunan birleştirme yöntemi sayesinde son bulmuştur. Metal ile plastik, klasik birleştirme yöntemlerinden çok farklı bir yöntemle birleştirilmiştir ve metal ile plastik adeta tek malzeme gibi davranmaktadır. Dizayn, sızdırma sorununu tarihe gömmüştür.
 
HI-TECH 2 Serisinin Teknik Üstünlükleri:
 
1. Kullanıcı Dostu Tasarımla Uygulama Kolaylığı
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 boru ve ek parçalar, kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. HI-TECH 2 dış dişli ek parçaların tırtıklı metal yüzeyi sayesinde daha güvenilir ve kolay uygulama avantajı sağlanmıştır.
 
2. Teknoloji ve Estetiğin Buluştuğu Nokta
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 Serisi, AR-GE ekibinin uzun süreli çalışmaları sonucunda teknoloji ve estetiğin tek üründe buluşturulduğu, bina içi temiz su sistemlerinde suyun doğru, güvenilir ve ekonomik taşınmasını sağlayan bir ürün serisidir. PPR boru ve ek parçalarının bu denli üstün uyumu ve teknik üstünlüklerinin yanında görsel ve bütünsel farklıkları ile hem montaj yapan tesisat ustasına işini sevdirmekte, hem de kullanıcısına estetik kaygıların ortadan kaldırıldığı sağlıklı tesisatlar sunmaktadır.
 
3. Modern Tesisatlara Göz Alıcı Renkler
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 Serisi PPR Boru ve ek parçaları beyaz, gri, yeşil rengin dışında altın, gümüş ve fildişi renklerinde de kullanıcısına sunulmuştur.
 
4. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi ile 1 gün 48 saat
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 Serisi ile ustalarımız, normal koşullarda mevcut ürünler ile bir günde yaptıkları kaynağın artık iki katını yapabilecek. Biliyoruz ki zaman tesisat ustalarımız için de çok önemli. Dizayn’ın yeni HI-TECH 2 Serisi ürünlerini kullanarak hem ürünlerin paftaya geçiş süresini büyük farklarla azaltabilir hem de ürünler paftaya geçirirken çok daha az güç sarf edersiniz. Zamandan ve güçten yaptığınız tasarruf ile diğer herkesten önde yer alabilirsiniz.
 
5. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi ile Kaynaklar Artık Daha Temiz
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 borusu ile paftanın eritme işlemi yaparken dışarı taşırdığı plastik atıkların çirkin görüntüsü artık ortadan kalkıyor. Boru ve ek parça birleşim bölgesinde kalan atık malzemenin çirkin görüntü oluşturması tesisatta istenilmez. Dizayn Yeni HI-TECH 2 borusunun özel tasarımı ile eriyen malzeme pafta dışına sıyrılmaz, boru ve ek parça arasında sıkışır ve uzun ömürlü kaynaklar oluşur.
 
6. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi ile Tesisatınız Rahat Çalışsın
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 ek parçalarında yerel kayıp katsayıları %30 daha düşüktür. Ek parça içerisinden geçen su, Dizayn yeni HI-TECH 2 ek parçalarında sunulan kolay geçiş ile minimum kayıpla ek parçayı terk eder. Her bir ek parça bilgisayar programında akışkan analizleri ile test edilerek tasarlanmıştır. Ek parçalardaki kayıpların toplamı, tesisattaki toplam basınç kaybının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Dizayn Yeni HI-TECH 2 ek parçalar ile yapılan temiz su ve kalorifer tesisatları minimum enerji ile çalışmaktadır.
 
7. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi ile Çatlayan Borulara Son
 
PPR boruların soğukta darbe ile çatlaması kaçınılmazdır. Dizayn yeni HI-TECH 2 Serisi PPR boru tırtıklı dış yüzey tasarımı ile darbe kuvvetlerini sönümlemekte, normal borulara göre %30 daha fazla darbe mukavemeti sağlamaktadır.
 
8. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi Metalli Ek Parçaları Sızdırmaz
 
Metalli ek parçalarda plastik ve metal arasından su sızması en büyük problemdir. Dizayn yeni HI-TECH 2 Serisi’nde metalli ek parçaların üretiminde klasik yöntemler kullanılmamıştır. Dizayn Yeni HI-TECH 2 serisinde metalli ek parçalarda HIGH PRESSURE INJECTION olarak adlandırılan en ileri teknoloji kullanılmıştır. Üç Avrupa patenti ile korunmakta olan bu ürün metal ve plastikten oluşan iki ayrı parçalı değil, tek parça gibi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Artık metal ile plastik iki ayrı malzeme değil, adeta tek malzemedir.
 
9. Metalli Ek Parçalarda Kullanılan Metalin İçindeki“Ağır Metallerin” Suya Karışması Engellenmiştir
 
2004 yılında yayınlanan Alman DIN 50930-6 (EN 12502) standardında; pirinç malzeme üzerine yapılan kaplamalar ağır metaller ihtiva ettiği için, bu tür kaplamaların içme suyu taşımada kullanılması yasaklanmıştır. Yeni HI-TECH 2 Serisi ek parçalarda pirinç malzeme, DIN standartlarının şart koştuğu şekilde MS63 alaşımında ve nikelaj kaplamasız olarak kullanılmıştır.
 
10. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi PPR Metalli Ek Parçaların Tork Değeri Standartların Çok Üzerindedir
 
Metalle plastik arasındaki birleşme kalitesini gösteren en önemli özelliklerden birisi tork dayanımıdır. Normal bir uygulamada 25-30 N/m tork değeri yeterli olmaktadır. Alışkanlıklar nedeni ile çok daha fazla kuvvet uygulansa dahi bu değer 35-40 N/m değerini geçmemektedir. Yeni HI-TECH 2 metalli ek parçalar bu değerlerin bile yaklaşık 5 kat üstünde ulaşılması zor bir tork dayanımına sahiptir. Üstelik sızdırma sorunu olmadan! Diğer bazı ürünlerde yaşanan metal ile plastik arasındaki sızdırma sorunu HI-TECH 2 metalli ek parçalarda ortadan kaldırılmıştır. HI-TECH 2 Serisi’nde üstün tork dayanımı sızdırmazlık özelliği ile birlikte sunulmaktadır.
 
11. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi Ek Parçaları Koniktir
 
HI-TECH boruların tırtıklı geometriye sahip dış yüzeyi sayesinde borunun şap ile bir bütün oluşturması sağlanmıştır. Bu sayede borunun şap içerisinde       hareket etmesi riski ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca bu tırtıllar sayesinde birleştirme kolaylığı sağlanmakta ve tesisatçının boruyu kavraması kolaylaşmaktadır.
 
12. Dizayn Yeni HI-TECH 2 Serisi PPR Borular ile Mükemmel Şap Uyumu
 
Dizayn yeni HI-TECH 2 boruların tırtıklı geometriye sahip dış yüzeyi sayesinde borunun şap ile bir bütün oluşturması sağlanmıştır. Bu sayede borunun şap içerisinde hareket etmesi riski ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca bu tırtıllar sayesinde birleştirme kolaylığı sağlanmakta ve tesisatçının boruyu kavraması kolaylaşmaktadır.
 
13. HI-TECH 2 Serisi ile Kaynak Yapmak Artık Daha Kolay
 
HI-TECH 2 ek parçalarının paftaya geçişi daha yumuşak ve kolaydır (Eski tecrübelerinizle karşılaştırdığınızda ek parçanın paftaya daha rahat geçtiğini hissedeceksiniz).
 
HI-TECH 2 ek parçalarda kolay geçiş sayesinde fazla malzemenin eriyip su akış yolunu daraltması problemi asla yaşanmaz.
 
HI-TECH 2 ek parçaların paftaya girme süresinin kısa ve paftaya girişinin kolay olması, kaynak boyunun doğru ayarlanmasını ve homojen ısıtma sağlar. Kaynak paftasına zor giren ek parçalarda ise kaynak boyu doğru ayarlanamayarak kısa kalır ve fazla ısıya maruz kalan uç bölgede malzemenin mekanik özellikleri zayıflar.
 
PPR boru ve ek parçaların kaynak paftasında uzun süre ısıtılması, ısı transferinin sadece yüzeylerde değil, et kalınlığınca dağılmasına neden olur. İdeal kaynak ve birleştirme için ısıtılan yüzeyler dışında kalan kısımlar soğuk kalmalıdır ki gerekli basınç elde edilebilsin. HI-TECH PPR boru ve ek parçalarında ısıtma süresi ideal kaynak ve birleştirmeye uygun olarak kısadır. 
   
HI-TECH 2 ek parçaları kaynak uygulamalarında kolay geçiş ile zaman ve iş gücünden tasarruf sağlanır.
 
HI-TECH 2 ek parçalar ile yapılan kaynaklarda yüksek kalitede moleküler birleşme sağlanır.
 
 
Önemli Not: PPR boru ve ek parçalarının ölçüleri kaynak paftası soğuk iken boru veya ek parça paftaya geçirilerek (rahat ya da zor geçiş kanısı ile) ölçüsel kontrole tabi tutulamaz. Boru ve ek parça, kaynak paftası 260 °C iken geçiş kontrolüne tabi tutulabilir.
 
 
PPR boru kullanımda aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:
 
 
1. Boruların montaj öncesi ve montaj sonrasında darbe alması engellenmeli, çarpmalara karşı korunmalıdır.
 
2. PPR boruların montaj öncesinde ve tesisat kurulumundan sonra uzun süre UV ışınına maruz kalması engellenmelidir. Tesisat kurulumunda sonra UV ışınlarına maruz kalan bölgeler izole edilmelidir.
 
3. Tamamlanan tesisatlara tesisat basınç testi yapılmalıdır (DIN 1988). Basınç testinin şebeke basıncı ile yapılması yanlıştır. Tesisat basınç testi tesisat tamamlandıktan d-sonra çalışma basıncının 1,5 katında (15 bar) en az 2 saat test edilmelidir.
 
4. PPR boru tesisatları donma tehlikesine karşı korunmalıdır. Donma riskinin olduğu bölgelerde yalıtım yapılmalıdır. Tesisat kullanılmayacak ise tesisattaki su boşaltılmalı ve boruların donma neticesinde oluşacak yüksek basınçlar nedeni ile zarar görmesi engellenmelidir.
 
5. Şofben v.b. gibi cihazlarda anlık oluşan yüksek sıcaklıklar nedeni ile sıcak su çıkış hattının ilk 1-1,5 metrelik bölümünde metal boru tercih edilmeli ve daha sonra ppr boruya geçiş sağlanmalıdır. Bu sayede olası problemler engellenmiş olacaktır.
 
6. Kaynak işleminde kullanılan kaynak paftalarının standartlara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Teflonu yıpranmış paftalar ile kaynak işlemi yapılmamalıdır.
 
7. Bağlantılarda konik dişli ek parçalar kullanılmamalıdır.
 
8. Kirli boru ve ek parçaları temizlenmeden kullanılmamalıdır.
 
9. Metalli ek parça montajlarında aşırı sıkmalardan kaçınılmalıdır.
 
10. Boruların kesilmesinde kullanılacak makaslarının keskin olmasına dikkat edilmelidir.
 
11. Genleşmelerin (uzama ve kısalma) kompanse edilebilmesi için teknik kataloglardan faydalanılmalıdır.
 
 

 

Sosyal Medya'dan Bizi
Takip Edin!

Çevre ve Sürdürülebilirlik

Kalite Belgeleri

Yeni Ürünler

Dizayn Grup olarak internet sitemizi geliştirmek, etkili ve güvenli hale getirmek, sizin için daha kullanışlı olmasını sağlamak amacıyla çerezler (cookie) kullanıyoruz. Çerezler ile ilgili ayrıntılı bilgilere 'Çerezler Politikası ' sayfamızdan ulaşabilirsiniz.